ביקורות

נאוה סמל כתבה רומן אידיאי סוחף שנקרא בנשימה עצורה ובחנה בו את השאלות המעניינות והרלוונטיות ביותר לחיינו כיום: הזהות שלנו, סדרי ממשל, יחס למיעוטים, שלטון נשים. לרומן המקסים הזה קוראים 'אישראל' - אי שהוא מדינת ישראל - ואסור לכם להחמיץ אותו!
מירי פז- גלי צה"ל, 30 ספטמבר 2005

אישראל מחבר במומחיות ובמקוריות מתוחכמת את התוהו ובוהו הבראשיתי להוייתנו העכשווית ומטיח באומץ ביקורת כלפי צביעותה של המעצמה הדמוקרטית הגדולה בתבל.
מעריב, 16 ספטמבר 2005

סמל נוטלת על עצמה משימה סבוכה, רחבת היקף ומאתגרת ביותר... העירוב התרבותי בין אינדיאנים ויהודים כאופציה ממשית, קיימת וקוסמת... יש בה דיאלוג מכבד... הבריאה מחדש של הסיפור הציוני כמפגש מעשיר ולא כוחני... הצלחתה של סמל לעורר מחשבה מחודשת בשאלות של זיכרון, הקשר בין עבר לעתיד, מקומה של המורשת התרבותית... כינויה של מדינת היהודים האמריקאית בשם "אישראל" הוא הברקה...
הארץ מוסף הספרים, 14 ספטמבר 2005

ספר נועז ופרוע שהולך לכיוונים מפתיעים... הרהור נוקב על קיומנו בארץ הזאת... מבריק, משעשע, ובה בעת רציני.
ד"ר שרה אוסצקי-לזר, רדיו כל השלום, 29 דצמבר 2005

באישראל הדו-שיח הוא תמיד בין הדוברים שפות שונות, והוא אינו טרגי, להיפך: הם מצליחים לאהוב זה את זה....
כל העיר-ירושלים, 9 ספטמבר 2005

נאוה סמל חוזרת לחלום המדינה היהודית על מפלי הניאגרה. ספר מרתק, כתיבה מרתקת!
טלוויזיה, ערוץ התרבות, 5 אוקטובר 2005

ספר מרתק המחבר בין עבר להווה ובין הבדיון לממשות.
מקור ראשון, 19 אוקטובר 2005

המבט האחר - הזר הוא בעל ערך מיוחד, יש לו את הערך של המתבונן מבחוץ, אבל ללא השנאה והדחייה, והוא גם מבט אוהב.
הצופה, 14 אוקטובר 2005

בספרה "אישראל" בוראת סמל עולם מקביל שבו קמה בגרנד איילנד מדינה יהודית משגשגת בחסות אמריקאית, לא צריך ויזה ולא גרין קארד. בעשותה כך, היא מוחקת מההיסטוריה היהודית את השואה ואת המפעל הציוני, וממילא גם את הסכסוך הישראלי-הפלשתיני ואת החייאת העברית. "הביטול הזה מאפשר לי לבדוק מי אנחנו", היא אומרת. "האם אנחנו נשאים של גנטיקה יהודית? מהיכן האי-נחת הזה? האם נמשיך להיות חסרי מנוח גם בגן העדן שעל האי?"
מוסף הארץ, 23 ספטמבר 2005

טריפטיכון בעל שלושה חלקים שכל אחד מהם מאיר את האחר. ספר הדומה ליצירה מוסיקלית... אינדיאנים ויהודים, לכאורה עולמות שונים זה מזה, אך מתברר שיש דמיון בגורלותיהם. ספר שיש בו אמירה שכולנו לוקים קצת בשמיעתנו, ואולי ניפתח אל הקולות של האחר.
גלי צה"ל, ספרים רבותי ספרים, 30 ספטמבר 2005

מדוע החליף אב רם ונישא נחלה מוגנת ובטוחה בארץ לא נודעת? ביטויים מתוך העברית שלנו היום, והכול קשור בארץ ישראל שלנו. שימוש מיוחד במלים המוכרות לנו והשלכה על מה שקורה אצלנו. ספר חדש על סיפור מאוד מעניין מלפני מאה ושמונים שנה.
יומן השבוע, קול ישראל, 8 אוקטובר 2005


בתקופה בה הספרות הפוליטית בישראל רחוקה מלפרוח, יוצא ספר חדש מאת הסופרת נאוה סמל שבודק את הנרטיב הציוני והופך אותו על פיו, ובוחן אם היה ניתן לשנות את ההיסטוריה של העם היהודי. סמל, התאהבה בסיפורו של מרדכי נח, החוזה שהקדים את זמנו. סמל אומרת: "נח אמר שהניסיון שלו לא הצליח, כי את עם ישראל אפשר להביא רק לארצו. אולי זו גם התשובה שלנו".
אטילה שומפלבי, הטור הפוליטי, Y NET, 7 אוקטובר 2005


ספר מומלץ מאוד.
המלצת אלי אשד, גלי צה"ל, ספרים רבותי ספרים, 7 אפריל 2005

ב"אישראל", כבכל ספר חדש שלה, נוהגת נאוה סמל בתבונתה וברגישותה לצלול אל מעמקי תולדותיו של עם ישראל, ולבחון את השפעת ההיסטוריה על המבנה הנפשי של הציבור היהודי... סמל, שבכתיבתה נוטלת לעצמה את כאבם של כל הבריות... עוטפת את הצער בסיפור מסגרת מרתק וקולח...
היא עושה זאת בוירטואוזיות לשונית של בלשן הבקיא בסלנג העכשווי, העברי והאמריקאי, כמו גם בלשונות העבר. סמל מוסיפה נגיעות מחוייכות מלוא הטנא, כאלה שיאפשרו לקורא לבלוע את שבאמת ברצונה לבחון עימו: מה היה אילו? ומה יהא עלינו כאן ועכשיו?
... היא מתעתעת בקורא ואט אט הופכת את מה שלכאורה מצטייר כפתרון האולטימטיבי, לצרור שאלות יסוד מהותיות הטורדות את שלוותו של הקורא, וטוב שכך. כדרכה, היא עושה זאת בכישרון יוצא דופן ובחן.
ד"ר ירון פרי- היסטוריון, אוניברסיטת חיפה, מאמר בכתב העת "כיוונים", סתיו 2007

© All rights reserved to NAVA SEMEL 2017