ביקורות

השקפת העולם ההומניסטית-מוסרית-יהודית באה לידי ביטוי בכל שיר מחדש. היא מתמזגת עם ההבנה הישנה-חדשה של גיבורי התנ"ך ורוחו.

לפרשנות-דרשנות-ספרותית זו יש מסורת ארוכה מאד בתרבות ובספרות העברית, והנה בא הספר הזה ומוסיף עוד נדבך חשוב, מאתגר ומקורי לבניין מפואר זה.

ההומור המפעם בחלק מן השירים, נוסך עליהם אווירה מפויסת.

כולי תקווה שהספר ימצא הד בלבבות, ייקרא על ידי רבים וטובים, ויפעל את פעולתו ההומניסטית-יהודית עליהם.

פרופ' נורית גוברין, 27.10.15

 

ספר מעודן וייחודי, שופע אהבת העברית ואהבת התרבות העברית.

נוית בראל, עורכת ספרות, פייסבוק 27.10.15

 

ספר מקסים, הן מצד התוכן והן מצד הצורה. נדיר אצלנו. פרשנות מקורית ומודרנית, מרעננת. נאוה מזדהה עם משפחות לא מתפקדות, אהבה נכזבת ומביטה עליהן בחמלה. כמו אשת לוט, היא מסתכלת לאחור - ודווקא בתקווה. ספר מעורר מחשבה. מאד מאד מומלץ.

ענת דולב, קול ישראל, 22.10.15

 

מכלול עשיר ומופלא. אסופה מקורית ונועזת. תכנים נועזים ולא מיופייפים. החידושים שמעתיר עלינו הספר הם רבים. חריזה מתוחכמת, נעימה, אך גם תובעת עיון והעמקה, תוך שימוש מזהיר ברובדי השפה העברית, קדומה וחדשה כאחד.

יחסה של נאוה סמל לגיבורי התנ"ך הוא אינטימי, בגובה העיניים ובלי משוא פנים. זו תמונה חיה ומעשירה של גיבורים הנפתלים נפתולי אלוהים, עם עצמם ועם זולתם. היא מעניקה קול לשתוקים ולמושתקים. ספרה רצוף שיאים. כל שיר מעורר מחשבה, חשבון נפש, אמפתיה. וגם זאת אני לומדת מנאוה "כשיש מה לומר, צריך לומר". הוכח נוכיח גם את עצמנו.

יהודית רותם, סופרת, דברים באירוע השקה בבית ביאליק, 5 נובמבר 2015

 

ספרה החדש של נאוה סמל "מזמור לתנ"ך" הוא בבחינת משב רוח מרענן לכל מי שאוהב את השפה העברית. צריך לקרוא את הספר, ולהתענג על היופי והטוהר של מילות השירים, כדי לשוב לימי קדם, לימים בהם השפה העברית הייתה צחה, עשירה, לא כמו זו שכיום.

כיף לצלול לאגדות התנ"ך, למיתולוגיה-ההיסטוריה-והפילוסופיה שמהן התנ"ך יצוק. כשכל זה נתון בכלי כה מלבב.

עליס בליטנטל, ניוז 1, דה מרקר קפה, 23 דצמבר 2015

 

ספר מאד מעניין, כולו בחרוזים, מלא פרשנויות עדכניות ואקטואלי. התנ"ך מדבר אל נאוה והיא מדברת אליו בחזרה.

איריס לביא, קול ישראל, 24.10.15

 

ספר מצוין. ספר נפלא. הדבר המיוחד בספר שמדבר על העבר, אבל איננו מצייר את האנשים בעבר בציור יפה יותר, אלא מתאר אותם כבני אדם.

שמואל שי, קול ישראל, התוכנית "שי לשבת" 14 נובמבר 2015

 

יוצרת ברוכת כשרונות. יצירה מאד מקורית. ספר מפתיע. פרשנות מודרנית בת-זמננו לתנ"ך שנותנת לו משמעות אקטואלית ומוציאה אותו מתחום הדת. ספר אמיץ במיוחד.

סמדר פרי, השבוע שלי, רשת ב', 21 נובמבר 2015

 

תענוג לקרוא. אני מדפדפת שוב ושוב, חמישה עמודים קדימה, שמונה אחורה, קוראת ולא שבעה. נאוה בורכה בכישרון שמגיע לעומק הנשמה של הקורא. ספר אוצר.

הדסה אחיטוב-הרטמן, שופטת בדימוס, 7 דצמבר 2015

 

ספר רב עניין. "מזמור לתנ"ך" לוקח את סיפורי התנ"ך למקומות נועזים אפילו לקורא החילוני, שלא לדבר על שומרי המצוות שכבר כתבו לנאוה מכתבי נאצה בעקבותיו. נאוה מזדהה עם סבלה של הגר המגורשת, עם אמה השכולה של בת יפתח, עם הנביא עובדיה שרק פרק אחד מספרו הגנוז נכנס לתנ"ך, ועם לילית, האשה הראשונה של אדם שנעלמה מן התנ"ך.

אחד השירים עוסק בנושא הטעון של שמירת השבת. נאוה מצטטת כמובן את הדיבר הרביעי, 'שמור את יום השבת לקדשו', אבל בשיר היא מגלה שהשבת שלה נכתבת ומתקדשת על פי החופשות של בנה החייל. על הדרך נפרשים הכינויים החצי רשמיים של החופשות הנהוגים בסלנג הצבאי, והופכים לשמותיה המעודכנים של השבת על פי נאוה סמל.

רוביק רוזנטל, הזירה הלשונית, 13 נובמבר 2015

© All rights reserved to NAVA SEMEL 2017