ביקורות

לקט ביקורות

"בספר שכתבה נאוה סמל ארוגים זה לצד זה כל המרכיבים של הלילה ושל השינה... כמו חייט מיומן נוגעת סמל בבטנו של הלילה הפרטי, בציפת השמיכה המצויירת, מתקרבת אל שפת החלומות המכושפת, ועדיין שומרת מרחק כדי שלא יפוג הקסם.
... סמל מנהלת דיאלוג רגיש עם אלוהים, עם ההשגחה העליונה שאמורה לפקוח עלינו עין, גם כשעיני האנשים עצומות...
... נאוה סמל מצליחה בספר שלה להנביט את הזרעים של הלילה. היא מאפשרת לקוראים להציץ יחד איתה על העשבים הטובים והעשבים הרעים, להסתכל מקרוב על אנדרומדה, קסיופיה ופולוקס, לצעוד על קצה האצבעות בשביל החלב, ואפילו להתקרב לירח שמיליוני שנה הוא תקוע למעלה עזוב ואין לו את מי לארח."
ציפי גון-גרוס, הארץ, מוסף ספרים, 13 דצמבר ‏2000


"אילו יכולתי לחזור ולהיות שוב ילדה, הייתי מבקשת שישכיבו אותי לישון עם "ישן הוא ער במקום אחר"."
סמדר שיר, ידיעות אחרונות, 6 דצמבר ‏2000


"נאוה סמל תופרת ביד מרגשת את שמלת השיר שבו אפשר לכסות לילה. היא מסמנת את הטריטוריה של החלום, מציעה שירי ערש, והיא בעיקר עוזרת לפרק את מוקשי הפחד משדות החושך של הלילה בצורה נוגעת ללב. השירים מכוונים לכאורה לילדים, אבל גם ילדים גדולים יותר יקראו אותם בשמחה, כי בסופו של דבר כולנו ילדים של החיים."
רוני סומק, תוכנית רדיו "תופסים כיוון", קול ישראל, 18 נובמבר ‏2000


"ספר יפהפה, לכל הערים והישנים - לילדים ולגדולים".
קול ישראל, תוכנית הלילה של אמנון פאר, נובמבר 2000


"ספר מקסים. אני לא יודע למה אמרו שזה ספר לילדים, כי אני ממליץ לכל אחד לקרוא אותו. מקורי במיוחד. ספר נפלא גם לילדים וגם למבוגרים."יוסי גרבר, רדיו השפלה, נובמבר ‏‏2000


"ספר נפלא ולא רק לילדים"
תוכנית הטלוויזיה "לנשים בלבד", ערוץ 33, נובמבר ‏2000


"ספר מקסים ויפהפה."
רבקה מיכאלי, תוכנית הבוקר של ערוץ 2, דצמבר ‏2000


"ספר רגיש ומקסים".
טל השילוני, קול ישראל, נובמבר ‏2000


"כמעט מחצית מחיינו אנו מבלים בשינה. נאוה סמל מתייחסת בכבוד הראוי ביותר לזמן הזה ומפרסמת 51 שירים הקשורים בשינה. (איזה הספק בלתי רגיל). כל מי שיקרא את השירים יתחבר אליהם ויזדהה, לכן "ישן הוא ער במקום אחר" מתאים לכל המשפחה ומומלץ כמתנה נהדרת."
רחלי בן גלים, ידיעות חיפה, נובמבר 2000


"ספר יפהפה, נוגע לכל נפש".
אתי פולק, קול ישראל, דצמבר ‏2000


"הספר המקסים הזה כבש אותי, ויכול לדבר אל כל אחד מגיל ילדות ועד זיקנה."... כל מה שנותר לי הוא להמליץ בחום ובהתלהבות לילדים ולמבוגרים."
ציפי רום, ידיעות חיפה, 26 בינואר 2001


"ספר ילדים מקסים. לקרוא ולא לישון.
...חומר למחשבה לילד שמתמודד עם הלילה שסילק את היום, וגם להורה שיבין שזו לא בושה לפחד מהחושך גם כשגדולים... שירי לילה המאירים את החושך באור של מילים, צלילים וקולות, המציירים לו פנים חדשים."
ענת מידן, ידיעות אחרונות, 4 בפברואר ‏2001


"ספר שירה יפהפה. שירים מתוך הילדה שבה, שסיפרה לעצמה סיפורים בחושך..."
שרית ישי לוי, עולם האישה, פברואר ‏2001


"ספרה של נאוה סמל מסקרן ומושך, ואף כי נושאו לילה - אנו ערים... יש בשיריה פרוזה שירית ושירה פרוזאית... יודעת לבקר גם את הגדולים ולסנגר על ילדים הצומחים וממשיכים לגדול... השירים מתאימים לגילאים שונים והכל ייהנו מקריאתם."
גרשון ברגסון, כתב העת: ספרות ילדים ונוער, יוני ‏2001


""שירת ילדים רעננה וערכית... הכותבת היא אם, אבל גם אחות, רעיה וחברה. דרך עטה מרחפים בלילה, ודווקא במצבם העדין ביותר, כשהם ישנים או חולמים, כל מושאי אהבתה.... מצב משוררי שמאפשר לסמל לשייט בדמיון לעבר חופים פיוטיים.
בין הדפים הזרועים כוכבים תמצאו בדידות ודאגה רבה, אבל גם שפע של חמלה אוהבת ורצון להרגיע ולהיטיב כדי שהשחור יהיה לבן יותר והבוקר בהיר באמת. ספר יפה."
לאה איני, מעריב, יוני 2001


ספר נפלא לקריאה לפני השינה לצעירים ולמבוגרים.
קטלוג משרד החינוך והתרבות, המינהל הפדגוגי - ספרי קריאה לילדים, מס' 10 2003

© All rights reserved to NAVA SEMEL 2017