ביקורות

לקט ביקורות- חו"ל

גרמניה

Frankfurter Allgemeine Zeitung, Germany, February 1994
רומן נדיר, בעל דחיסות ואינטנסיביות נדירות, שופע חיסכון אמנותי."

Eselsohe Magazine, Germany, February 1993
"בעדינות רבה בוחנת הסופרת את מקומות המסתור הפנימיים של בני אדם ומתארת אותם בחסד ובאצילות."

Tausend und Ein Buch, Germany, Nr. 3/1994
"עיקר הספר מתרחש בין השיטין, במסגרת צליליה העמומים של השפה והלכי הרוח. ספר יקר ונהדר מבחינת העיצוב הלשוני, אשר משליך אור על מאחורי הקלעים של נערה ישראלית צעירה הקשורה לראשיתה של ישראל."

רומניה

Orient Express, Romania, August 1995
" נאוה סמל תופסת את יופיה של מדינה בהתהוות. רחוב שבו בונים בתים חדשים, ותושבים שהגיעו מכל ארצות התבל, אבל כולם נושאים בתוכם את פצעי העבר הפתוחים. הספר נקרא בעניין רב מן העמוד הראשון. זהו ספר למבוגרים הכתוב בעדינות מירבית. ללא אירועים דרמטיים, אבל מלא שירה הנוגעת ללב."

Ultima Ora, Daily Romanian Paper, Israel, August 1995
"בגרות ישראלית. נאוה סמל מוסיפה למשפחתה חבילה ספרותית ורצינות מקצועית. היא נמרצת, צעירה, ספונטנית וישירה כמו ספרה. בתיאור שלה את ההתבגרות היא מצדיקה את הכותרת בעברית של ספרה "גרשונה שונה". היא עירנית, לעתים צינית, דקת אבחנה באשר להוריה, מכונסת בתוך עצמה, נוכח גילוי תהליכי התבגרותה וחסרת אונים מול אהבתה הראשונה."

Cureerul National, Romania, March 1995
"נאוה סמל בהיותה יוצרת של ספרות מסוג חדש בנוף הספרותי הישראלי, ובאמצעות כל מה שהיא כותבת, מצליחה להעביר אווירת בראשית מיוחדת במינה. אווירה של יצירת עולם חדש ותחייה באמצעות כוחות עצמיים של תודעה קהילתית. סיפורה של גרשונה הוא במובן זה יותר מאשר סיפורו של יחיד מסוים, אלא גם סיפורו של רעיון. הרעיון המצוי בתודעתן של קהילות רבות בשלהי המאה שלנו - רעיון ההתהוות והגילוי העצמי שלנו בתוך העולם החדש."

MINIMUM Monthly Magazine, Romania, October 1995
"עבור אנשים כמונו שבאו מבחוץ, ששמרו בעל כורחם על המנטליות של המהגר, סיפורה של גרשונה הנקרא בנשימה עצורה, חושף בפנינו את צורת החשיבה של צברית וגורם לנו לאמץ את נקודת ההשקפה שלה. כך נעשים החיים נסבלים יותר ואנחנו מתפייסים יותר עם עצמנו...
בפשטות ילדותית טהורה, כשם שיכול אדם להיות רק בגיל הזה, מספרת גרשונה על השמחות הקטנות שלה, כמו גם צרותיה היומיומיות.".

Realitatea Evreiasca Magazine, Romania, Nr. 12 (812), September 1995
"יותר מאשר רומן מחנך, יותר מאשר הצגה בסגנון הפוקנרי על המעבר מילדות לנעורים, סיפורה של גרשונה הוא למעשה סיפור ראשיתה של מדינת ישראל. אחד המוטיבים המרכזיים בספר הוא הקשר בין גילה של הגיבורה ובין גיל המדינה שלה.
יש בספר מן השיטה של פרוסט - לבנות את השלם מקטע, לכאורה חסר חשיבות, אבל למעשה בעל עוצמה סוגסטיבית חזקה. אלה הן אפשרויות אסתטיות של ביטוי, המעידות של מידת האינטליגנציה האמנותית של המחברת.
הדיון הפסיכולוגי העדין בעקבות ההתפרצות באידיש "אוי ויי", מעיד על הרוח האנאליטית של המחברת היורשת של מנדלי מוכר ספרים. בעקבותיו היא בוחנת את האפשרויות הבהיוויוריסטיות לאפיון הגיבורים, אף כי הדבר נעשה מתוך נקודת מבט הומוריסטית ישראלית."

 

 

מידע נוסף

© All rights reserved to NAVA SEMEL 2017