דבר על מקום הימצאם

"זאת אמא שלי ששומעת רדיו כל היום, כי בלי המדור לחיפוש קרובים, מה יישאר לה?"

החלו הצילומים לדבר על מקום הימצאם, דרמת טלוויזיה לערוץ הראשון שכתבה הסופרת נאוה סמל ומביים יהלי ברגמן, בכיכובם של יונה אליאן-קשת, יחזקאל לזרוב, לבנה פינקשלטיין, אבי גרייניק, הילה פלדמן, רותם זיסמן ויפתח אופיר. בתפקיד אורח: ששי קשת.

הדרמה סובבת סביב הרדיו והמדור לחיפוש קרובים. היא מתרחשת בשנת 1949, תקופת הצנע בראשית המדינה, ובמרכזה, שתי משפחות שמנסות לשרוד כלכלית ולהתערות בארצם החדשה.

אנוצה (יונה אליאן-קשת) היא סוחרת בשוק השחור שמחפשת את בעלה שנטש אותם לפני שנים והיגר לאמריקה. ניסן בנה, הוא נגן ג'אז ומעריץ של דיזי גילספי שמוכן לעשות הכול כדי להשיג חצוצרה במקום זו שנמכרה במחנות תמורת לחם. אשתו גיטה (הילה פלדמן) שרדה כשהוסתרה בידי נוצרים, ובנם הקטן אביחי שנולד במחנה עקורים, מחקה את חוקי המשחק בעולם המבוגרים.
בדירה הסמוכה מתגוררות השכנות רֶבֶּקָה התופרת (לבנה פינקשלטיין) ובתה שַרִיקָה (רותם זיסמן) מהאי רודוס שביוון, והן מחפשות במדור לחיפוש קרובים שריד ממשפחתן הגדולה שנשלחה לאושוויץ. במהלך הדרמה, מתמודדים שני גברים על אהבתה של הצעירה היפה מרודוס; אברם (אבי גרייניק) בעל המכולת בשיכון, שמציע לה חיי נוחות, ומולו יזהר (יפתח אופיר), צבר שמציע לה להצטרף אליו לקיבוץ.
בשיאה של הדרמה מגיע במפתיע האב הנעדר מאמריקה (ששי קשת) ומטלטל את חייהם.
זהו סיפורם של מהגרים ועולים חדשים שמנסים בכל כוחם למצוא לעצמם בית חדש, ועם זאת לשמור על זהותם. מוזיקת הג'אז והזמר העברי מלווה אותם כגעגוע לכל מה שאבד להם, כמו גם האפשרות לעולם אחר, טוב יותר.

הדרמה היא קו-פרודוקציה של אמיר הראל וחברת "למה הפקות" עם הערוץ הראשון בתמיכת קרן יהושע רבינוביץ' לאמנויות - תל אביב.

הדרמה צולמה בידי הצלם עדי ששון בשני אתרים בקרית אונו וברמת גן, שם שוחזרו שתי דירות עולים ומכולת מסוף שנות הארבעים.

image001_640

השחקנית יונה אליאן-קשת והסופרת נאוה סמל בתלבושות מתקופת הצנע, בצילומי הדרמה "דבר על מקום הימצאם",
במאי: יהלי ברגמן

© All rights reserved to NAVA SEMEL 2017