הילד מאחורי העיניים

מאחורי העיניים מסתתר ילד, אבל לא כל אחד רוצה להתאמץ ולראות מעבר לתווי הפנים המיוחדים את יותם. יש מי שעובר לצד השני של הרחוב ונרתע מפני "הילד המונגולואידי של תלמה". השכם בבוקר, בו הוא עתיד ללכת בפעם הראשונה לבית-הספר, עומדת אמו בחלון ומהרהרת במה שצפוי לו בחוץ, ואילו אביו מקיף את הבניין בריצה, ושב בכל סיבוב לנקודת ההתחלה.
יותם בן השש ישן בשלווה בחדר הסמוך, לידו מדי בית-הספר וכן הציור שלו. הוא יודע שהוא שונה מילדים אחרים - אבל גם דומה להם. מאחורי העיניים הילד מרגיש עולם שלם.
המחזה הילד מאחורי העיניים הופק על ידי ליליאן שוץ והתיאטרון העירוני חיפה בשנת 1987, בביצוע השחקנית אסי אשד ובבימוי איציק וינגרטן והוצג במשך אחת-עשרה עונות. בשנת 1988 זכה בפרס חיפה למחזה המקורי של השנה, ייצג את ישראל בתחרות 'פרס איטליה' והופק ברחבי העולם ברדיו וכהפקה בימתית.
בשנת 1996 זכה המחזה בפרס הרדיו דרמה של השנה באוסטריה ואף יצא לאור כתקליטור בשפה הגרמנית. בשנת 1988 ראה אור כספר. בשנת 2006 הועלה שוב בישראל - והפעם בשפה הערבית, בביצוע השחקנית והזמרת אמל מורקוס.
המחזה הוצג בעת האחרונה בפולין, רומניה ותורכיה. ובקרוב תועלה הפקה חדשה - שוב ברומניה. 

נאוה סמל על המחזה

ביצירתי אני מרבה לעסוק בדמויות של ילדים. הם מתבוננים בעולם המבוגרים הזר להם - לא אחת מאיים עליהם - ומנסים לתת לו משמעות. גם המבוגרים מצידם, צופים בילד, לעתים קרובות אינם קולטים את בדידותו ומחמיצים את המועקות הרובצות עליו.
ב"הילד מאחורי העיניים" צופה תלמה בבנה יותם שלקה בתסמונת דאון ומנסה לגונן עליו מפני פורענויות העולם. זהו מסע אל חיק משפחה המתמודדת עם ייסורים, בורות ופחדים, שבמהלכו הופך הילד התם והבלתי מובן מאליו למקור של אהבה שופעת ושמחת חיים. המחזה הזה - ישראלי כל כך - מצא דרך ללבם ונפשם של בני אדם במדינות כה שונות ובמגוון שפות.
הכמיהה לקשר והחיפוש אחרי מעט חום והבנה - כך למדתי - הם חסרי גבולות.

 

גלריית תמונות

© All rights reserved to NAVA SEMEL 2017