ראש עקום

כמה רחוק אנחנו מוכנים ללכת למען הצלת נפש אחרת?
בית חווה בכפר קטן בפיימונטה שבאיטליה תחת הכיבוש הנאצי רוחש סודות אפלים. מדלנה, זמרת אופרה צעירה ואמה גדועת היד דומניקה מנסות לשרוד את הזמנים הקשים.
איתן בחווה חי גם הילד תומאסו שהשתיים אימצו מבית יתומים בטורינו. בסוף קיץ 1943 חש תומאסו לפתע נוכחות זרה בבית. שאלותיו התמימות והסקרניות נתקלות בהכחשה גורפת ובתגובה אלימה. הנפשות האהובות עליו בעולם מכפישות אותו לעיני כול כמטורף והוא זוכה בכפר לכינוי הגנאי "ראש עקום" שירדוף אותו לשארית ימיו. על מנת לשרוד את הפגיעה, הילד נסוג לתוך דמיונו, ומחפש קשר אל אותה ישות עלומה שהוא משוכנע שהיא שבויה בעליית הגג. מאחורי גבן של הנשים ושל העיניים הבולשות אחריו, הוא מצליח לשלוח ל"נסיכה שלו" מתנות ומכתבים דרך הארובה הישנה.
חייל גרמני שמתאהב במדלנה ובמוזיקה איטלקית, מערער את חייהם עוד יותר. האם תחת חסותו של הכובש הנאצי מוגנים שתי הנשים והילד, או שמא בואו ימוטט עליהם את הבית ויחשוף את הסוד שכולם מסתירים?
שנים אחר כך מתגלגלת יצירה מסתורית שנכתבה בבית באותם ימי כיבוש אכזרי, לידיה של אחות בבית חולים בתל אביב. בעל כורחה, הצעירה נדרשת לספר את העלילה לחולה אלמוני השרוי בתרדמת, בניסיון להעירו ולהחזיר אותו לחיים. האם יש בכוחה של יצירת אמנות לגאול את האדם משביו?
האם הוא יכול לשרוד גם כאשר נשללת ממנו חירותו ואהבת חייו נחרבת לנגד עיניו?
בלב הרומן "ראש עקום" עומדת השאלה איזה מחיר משלמים כדי לשמור על צלם אנוש בנסיבות האיומות ביותר, וכמה רחוק אנחנו מוכנים ללכת למען הצלת נפש אחרת.

כיצד אני מעז לסכן את שתי הנשים הטובות ואותך ילד שלי? וכי לא די בכך שהסתכנו בהביאן אותך מבית היתומים אל הכפר בזהות שאולה? אינני איש דתי והתפילות זרות לי. את בית הכנסת לא פקדתי מאז טקס בר המצווה שלי. באבי שלי מרדתי. כמו המלך דוידה, גם אבי לא רווה נחת מבנו הסורר. עכשיו אני מגשש אחרי תפילה בעברית העתיקה שלנו, ואין לי דבר. באתי לכאן מרושש, ורק נוכחותך, ילד שלי, כה קרוב, ממלאת אותי במעט נוחם. תומאסו הלא מפקפק, בפצעי הפתוחים אתה נוגע - ואני קיים.

ראיון ב"לאשה", יולי 2012

ד"ר נילי קרן, מאמר על הספר

יו טיוב - השחקן דורי אנגל קורא מתוך הספר

ביקורת בפורטל הנשים

מאמר על ההבט המוזיקלי בספר

ראיון עם קובי מידן בגלי צה"ל – התוכנית "אנשים בלילה"

קול ישראל, רגע של עברית על המושג "ראש עקום"

ראיון עם פרופ' פאולו כהן מאוניברסיטת קלבריה באיטליה

ראיון עם יואב קוטנר בגלי צה"ל – מוזיקה בספרות, יוני 2013

על הספר – אתר ווי-נט

נאוה מרצה במכון ואן ליר בירושלים: "פרשת מצורע – מוציא שם רע ", על הספר ראש עקום ועל המאבק בין הטוב והרע.

ראיון בקול ישראל, התוכנית זיכרון עד, מראיין אלכס טלמור, מרץ 2014

ראש עקום באיטליה

ישראל היום

נאוה סמל וסיפורה של השואה האיטלקית- באיטלקית

על הספר "ראש עקום" באתר האיטלקי למידע נכון במדיה האיטלקית

ראש עקום בעיתון האיטלקי cultura e spettacoli

ראיון על ראש עקום בעיתון ליברו

נאוה מופיעה באיחוד האירופי באיטליה, ידיעות אחרונות אוקטובר 2014

על הספר ראש עקום באתר חדשות באיטליה

 

© All rights reserved to NAVA SEMEL 2017